BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
09/02/2010

Szejk Mohammed bin Rashid al Maktoum

Szejk Mohammed bin Rashid al Maktoum / Fot. sheikhmohammed.co.ae

Książę Dubaju, premier i wiceprezydent Zjednoczonych Emiratów Arabskich, polityk, poeta, działacz społeczny. Mało znany w świecie Zachodu, za to podziwiany i szanowany na Bliskim Wschodzie. Ojciec «cudu gospodarczego» Dubaju. Prawdziwy mąż stanu - szejk Mohammed bin Rashid Al-Maktoum.

Urodził się w 1949 roku. Jest trzecim z czterech synów szejka Rashida bin Saeeda Al Maktouma. Pozostali bracia to Maktoum, Hamdan oraz Ahmed.

Dorastał wraz ze swymi braćmi i kuzynami w rodzinnym domu w Al-Shindagha (dziś część Dubaju) u boku swego ojca i dziadka. Już wówczas odznaczał się żywiołowością i temperamentem. Pierwsze nauki pobierał w domu. Uczył się też sokolnictwa - tradycyjnego sportu arabskiego oraz jeździectwa. W 1955 roku rozpoczął oficjalną naukę w szkole podstawowej Ahmadiya w Deira. Tam kształcił się z zakresu gramatyki arabskiej, jezyka angielskiego, matematyki, geografii i historii. W wieku 10 lat rozpoczął naukę z w szkole Al-Shaab, a wieku lat 12 w szkole średniej w Dubaju.

9 września 1958 roku umiera dziadek Mohammeda, władca Dubaju - szejk Saeed. Władzę po nim dziedziczy szejk Rashid, który już wcześniej zaczął otaczać się utalentowanymi osobami z różnych gałęzi gospodarki oraz intelektualistami. W takim właśnie środowisku dorastał Mohammed. Ojciec, biorąc po uwagę charakter i temperament syna, widział jego rolę w przyszłości na polu szeroko pojętego bezpieczeństwa kraju.

W 1966 roku ojciec wysłał Mohammeda do Anglii, gdzie w Bell School of Languages w Cambridge miał opanować biegle język angielski. Szkoła gościła uczniów z całego świata, co nie pozostało bez wpływu na jego światopogląd. Mohammed podczas studiów interesował się literaturą, wioślarstwem, jeździectwem. Sam zaczął tworzyć poezję, gdy był jeszcze w szkole. Jego ulubionym gatunkiem były nebati. Później publikował je w gazetach pod pseudonimem, gdyż, jak mawiał, chciał mieć pewność, że jego wiersze są publikowane wyłącznie dla ich wartości artystycznej, a nie z powodu jego przynależności do rodziny panującej. Pragnął, aby czytelnicy docenili samo dzieło, nie przez wzgląd na autora. Dopiero, gdy jego poezja znalazła uznanie, wyjawił swoją prawdziwą tożsamość. Dziś jest jest uznanym twórcą nebati i publikuje pod własnym imieniem. Natomiast pasja do koni i jeździectwa zaowocowała po latach, w 1994 roku, założeniem własnej stajni Godolphin. Sam Mohammed nie tylko kierował drużyną, ale wielokrotnie sam uczestniczył w rozmaitych imprezach tego typu na całym świecie, odnosząc wiele zwycięstw.

18 lutego 1968 roku władca Abu Zabi, szejk Zayed oraz władca Dubaju, szejk Rashid oficjalnie utworzyli federację dwóch emiratów. Porozumienie było początkiem większej inicjatywy mającej na celu połączenie w jeden organizm państwowy kolejnych emiratów. To wyzwanie zanagażowało nie tylko szejka Rashida, ale wszystkich jego synów, także Mohammeda. Aby lepiej przygotować się do przyszłej roli, Mohammed rozpoczął edukację w Mons Officer Cadet School w Aldershot w Anglii.

Tak więc już w wieku lat dwudziestu Mohammed miał dobre przygotowanie w takich dziedzinach jak literatura, sport, wojskowość, polityka, co miało owocować w przyszłości.

1 listopada 1968 roku szejk Rashid mianuje Mohammeda na szefa dubajskiej policji (Dubai Police and Public Security). Była to jego pierwsza funkcja publiczna.

2 grudnia 1971 roku władcy Abu Zabi, Dubaju, Sharjah, Ajman, Fujairah, Um al Qaiwain spotkali się w Dubaju, by podpisać tymczasową konstytucję tworzącą Zjednoczone Emiraty Arabskie. Kilka dni później, nowy premier utworzonego państwa, szejk Maktoum mianuje swojego brata Mohammeda ministrem obrony, nadając mu stopień generała. Mając zaledwie 22 lata, Mohammed był wówczas najmłodszą osobą na tym stanowisku na świecie. Szejk Rashid powierzał mu wiele odpowiedzialnych zadań, wiedząc, że Mohammed ma odpowiednie przygotowanie i cechy charakteru, aby im podołać. Tak więc oprócz tworzenia od podstaw sił zbrojnych (Union Defence Force - UDF), Mohammed kierował projektem budowy suchych doków w Dubaju, największym tego typu przedsięwzięciem na Bliskim Wschodzie. 25 sierpnia 1977 roku dekretem szejka Rashida, objął nadzór nad międzynarodowym portem lotniczym w Dubaju, przekształcajac Dubaj z biegiem lat w centrum ruchu lotniczego i ośrodek turystyczny. Tym samym zapoczątkował rozwój turystyki, która zaczęła przeżywać rozkwit w latach 90. dwudziestego wieku.

Gdy szejk Rashid podupadł na zdrowiu, ciężar zarządzania krajem w większym stopniu spadł na trzech synów - Maktoum, Hamdan i Mohammed zgodnie i z pełnym zaangażowaniem oddali się pracy dla dobra kraju. Posunięciem ekonomicznym, które przełamywało dotychczasowe trendy w bogacących się krajach arabskich i w późniejszych latach okazało się kluczowe, było przesunięcie środków inwestycyjnych z aktywów w Europie i Ameryce na rozwój infrastruktury we własnym kraju, głównie w Dubaju. Dało to był początek szybkiemu rozwojowi gospodarczemu tego emiratu, który już kilkanaście lat później stał się ważnym ośrodkiem biznesu, nie tylko Bliskiego Wschodu, ale także na świecie. Istotnymi krokami było założenie przez Mohammeda w 1985 roku linii lotniczych Emirates oraz powołanie strefy inwestycyjnej Jebel Ali Free Zone, działającej na obszarze lotniska.

7 października 1990 roku, po długiej chorobie umiera szejk Rashid. Władzę dziedziczy jego syn Maktoum, który później, 4 stycznia 1995 nadaje Mohammedowi tytuł księcia Dubaju. Szejk Mohammed pragnie kontynuować dzieło ojca, czego wyrazem jest projekt rozwojowy Destination Dubai. W jego ramach powstaje Dubai Shopping Festival (konferencja promująca gospodarkę), Dubai World Cup (wyścigi konne), Sheik Rashid Terminal (rozbudowa lotniska), Burj al Arab (hotel o oryginalnej stylizacji na żagiel, jedna z wizytówek Dubaju), Palm Island (trzy sztuczne wyspy w kształcie palm, gdzie zlokalizowane są ośrodki turystyczne), Dubai Internet City (strefa ekonomiczna dla branży IT, przyciągająca największe firmy światowe), dla linii lotniczych Emirates zakupione zostają samoloty o wartości 10 miliardów dolarów.

4 stycznia 2006 roku szejk Mohammed został władcą Dubaju, przejmując władzę po śmierci brata Maktouma. Dzień później, 5 stycznia, Najwyższa Rada wybrała szejka Mohammeda na wiceprezydenta Zjednoczonych Emiratów Arabskich. 11 lutego, prezydent kraju, szejk Khalifa bin Zayed al-Nahyan mianował go premierem.

Szejk Mohammed jest uważany za ojca sukcesu gospodarczego Dubaju. Po objęciu stanowiska premiera podjął wiele podobnych inicjatyw mających na celu przeniesienie doświadczeń i sukcesów swojego księstwa na resztę kraju.

3 lutego 2007 roku szejk ogłasza swój plan gospodarczy do roku 2015 (Dubai Strategic Plan 2015), którego celem jest umocnienie Dubaju w roli lidera gospodarczego w regionie oraz przekształcenie go w międzynarodowe centrum ekonomiczne i finansowe.

17 kwietnia 2007 roku szejk przedstawia Rządowy Plan Strategiczny, którego celem jest zapewnienie trwałego rozwoju całego kraju poprzez skuteczniejsze zarządzanie państwowymi finansami, pracowitość, odpowiedzialność oraz przejrzystość.

19 maja 2007 szejk zakłada fundację swojego imienia (Mohammed Bin Rashid Al Maktoum Foundation) wspierając ją niebagatelną kwotą 10 miliardów dolarów. Celem fundacji jest rozwój zasobów ludzkich oraz tworzenie przyszłej elity kraju zarówno w sferze publicznej jak i gospodarczej. Szerokie działania fundacji obejmują edukację, badania naukowe, szerzenie zdobytej wiedzy, wspieranie liderów biznesu, aktywizowanie młodzieży, kulturę, opiekę nad dziedzictwem historycznym, tworzenie warunków do wzajemnego porozumienia międzykulturowego.

20 września 2007 roku szejk inauguruje działalność organizacji humanitarnej - Dubai Cares. Instytucja ta już niedługo po inauguracji dysponowała kwotą 1 miliarda dolarów, stając się jednym z największych na świecie tego typu ruchów humanitarnych. Jej działaność skierowana jest walkę z biedą, szerzenie wiedzy oraz organizowanie edukacji wśród dzieci w najbiednieszych krajach świata.

3 września 2008 roku szejk zainicjował program z zakresu opieki zdrowotnej - Noor Dubai, którego celem jest profilaktyka oczu w krajach rozwijających się, a tym samym zapobieganie ślepocie będącej skutkiem uleczalnych schorzeń oczu.

Wspierając wszelkie innowacje szejk ufundował wiele nagród: Arab Journalism Awards, Dubai Government Excellence Programme, Dubai Holy Qur'an Awards, Young Business Leaders Awards. Za jego rządów zrealizowano wiele przedsiewzięć publicznych, jak uruchomienie serwisu internetowego e-government, metra w Dubaju, ogrodów Mohammed bin Rashid Gardens, Univeral Museum, Muhammad the Messenger Museum.

Szejk Mohammad jest też autorem książki Moja Wizja (My Vision), w której wyłożył swoją filozofię, spojrzenie na świat oraz wizję polityki i ekonomii.


Zobacz też:

Serwis internetowy poświęcony szejkowi Mohammedowi:
www.sheikhmohammed.co.ae

Mohammed bin Rashid Al Maktoum Foundation:
www.mbrfoundation.ae/English

Źródło: własne

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna