BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
06/04/2010

Nowe tureckie satelity telekomunikacyjne

Fot. itu.edu.tr

Turecka firma telekomunikacyjna Türksat przygotowuje się do podpisania kontraktów na budowę dwóch nowych satelitów. Oferty na budowę satelitów oznaczonych jako 4A i 4B złożyły trzy przedsiębiorstwa, po jednym z Azji, Ameryki i Europy. Dyrektor Türksatu, Özkan Dalbay, planuje podpisanie umowy ze zwycięzcą w czerwcu tego roku.

Budowa saltelitów ma potrwać 26 miesięcy, a ich umieszczenie na orbicie jest przewidzianie na trzeci kwartał 2012 roku. Czas pracy dla nowych satelitów przewidziano na 20 lat. Jednostka oznaczona jako 4A zapewni sygnał w Afryce i będzie służyć do przekazów telewizyjnych, natomiast 4B pokryje zasięgiem Azję i zaoferuje usługi internetowe, transfer danych oraz transmisje telewizyjne na żywo.

Technologia użyta w 4B umożliwi transmisję sygnału w paśmie Ka, co ma zapewnić możliwości rozwoju taniego internetu satelitarnego na terytorium Turcji, Cypru Północnego, Iraku, Azerbejdżanu i Afganistanu.

Oprócz budowy satelitów, Türksat ogłosił trównież przetarg na wyniesienie ich na orbitę. Ogłoszenie wyników planowane jest pod koniec roku.

Dalbay przewiduje, że obecny kontrakt na satelity będzie prawdopodobnie ostatnim, jaki przypadnie kontrahentom zagranicznym. Jest to związane z budową własnego narodowego centrum produkcji satelitów. Jego uruchomienie planowane jest na czerwiec tego roku. Docelowo będzie można tam budować satelity o wadze do 5 ton. Z tego też powodu już w obecnym kontrakcie zawarto warunek, że przy budowie 4A i 4B będzie uczestniczyć około 30 konstruktorów tureckich, którzy następnie zdobyte doświadczenia wykorzystają we własnych konstrukcjach.

Türksat stara się obecnie również o przydział nowych orbit w Międzynarodowej Unii Telekomunikacyjnej.

Tureckie satelity telekomunikacyjne

Türksat 1A (nieudana próba wyniesienia w 1994 roku)
Türksat 1B (1994-2006)
Türksat 1C (od 1996)
Türksat 2A (od 2001)
Türksat 3A (od 2008)


Źródło: własne, todayszaman.com

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna