BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
09/06/2010

Capital Gate czyli... krzywa wieża w Abu Zabi

Capital Gate / Fot. capitalgate.ae

Zjednoczone Emiraty Arabskie przyzwyczaiły nas już do nowoczesnych, innowacyjnych, a nawet ekscentrycznych budowli, jakie nieustannie powstają w stolicy kraju - Abu Zabi, jak również w największym mieście - Dubaju. Jednak projektowanie i budowanie wyłącznie strzelistych wież, z zamierem bicia raz po raz światowych rekordów wyskości, nie jest na szczęcie jedynym celem, jaki stawiają sobie inwestorzy w tym bogatym księstwie. Różnorodność rozwiązań architektonicznych i projektów inwestycyjnych niespotykanych nigdzie indziej na świecie, stanowi po części o wyjątkowości tego kraju.

Właśnie w Abu Zabi powstaje teraz budynek, który urzeka nie tylko elegancką nieregularnością kształtu, ale także celowym konstrukcyjnym odchyleniem sylwetki od pionu. Wysokość, jak na miejscowe standardy nie imponuje - "zaledwie" 160 metrów. Ale za to uzyskane odchylenie - 18 stopni - stanowi już kolejny rekord świata. Słynna krzywa wieża w Pizie odbiega od pionu o 4 stopnie. Pierwsze 12 pięter wznosi się pionowo, każde kolejne jest już przesunięte względem poprzedniego o 80-140cm w zależności od przebiegu linii fasady. I tak aż do 29. piętra. W najwyższej części, między piętrami 29-35, przsunięcie wynosi 30-90cm.

Capital Gate
W konstrukcji budowli zastosowano innowacyjną techologię "diagrid", którą wdrożono wcześniej tylko w niewielu konstrukcjach na świecie, jak Hearst Tower w Nowym Jorku, Swiss Re (Gherkin) w Londynie oraz siedzibie telewizji CCTV w Pekinie. Polega ona na wznoszeniu szkieletu budynku z profili stalowych łączonych ze sobą na kształt siatki, dodatkowo wzmacnianej w każdym "oczku" dodatkowych łącznikiem. Ta technika pozwala nie tylko na "modelowanie" kształtu budynku, ale jednocześnie zapewnia oszczędność materiału względem standardowych konstrukcji, co przekłada się na redukcję kosztów. Poza tym, można dzięki jej zastosowaniu uzyskać więcej otwartej przestrzeni wewnątrz, gdyż nie są konieczne dodatkowe filary podtrzymujące konstrukcję.

Dekoracyjna zewnętrzna konstrukcja, wykonana ze stali nierdzewnej i nachodząca na budynek od strony wchodniej jest stylizowana na falę. Pełni ona rolę osłony przeciwsłonecznej, a jej stylizowane przedłużenie stanowi zarazem równie dekoracyjne sklepienie dla sąsiedniego centrum wystawienniczego Abu Dhabi National Exhibition Centre, łącząc niejako te dwie budowle w jedną całość. Ta stalowa siatka, oprócz walorów estetycznych, zmniejsza nagrzewanie budynku o ponad 30 procent, a tym samym redukuje koszty klimatyzacji pomieszczeń. Innowacyjne jest również przeszklenie fasady. Użyto tu specjalnego szkła o niskiej transmisji ciepła, a jednocześnie zapewnijacego dskonałą przejrzystość i brak odblasków.

Capital Gate
Wieżowiec wznosi się na 2-metrowej grubości, gęsto zbrojonej podstawie. Ta z kolei spoczywa na 490 palach wbitych w grunt na głębokość 30 metrów. Ma to złagodzić naprężenia wywołane pochyleniem konstrukcji. Wewnątrz budynku zostaną zlokalizowane ekskluzywne biura oraz luksusowy 5-gwiazdkowy hotel sieci Hyatt, który zaoferuje 189 pokoi turystom i gościom sąsiedniego centrum wystawienniczego. Na wysokości 19. piętra, na wystającej z bryły budynku platformie znajdzie się basen i taras widokowy, z którego można będzie podziwiać panoramę miasta i Zatokę Perską. Natomiast węwnątrz od wysokości również 19. piętra aż do szczytu wznosi się wewnętrze atrium, dostarczające naturalne światło do wnętrza.

Budynek zosytał zaprojektowany przez RMJM, a inwestorem jest Abu Dhabi National Exhibitions Company (ADNEC). Budowa rozpoczęła się we wrześniu 2007. Ukończenie planowane jest na koniec 2010 roku.

Capital Gate jest częścią projektu inwestycyjnego Capital Centre, który powstaje wokół dynamicznie rozwijającego się centum wystawienniczego Abu Dhabi National Exhibition Centre. Ta nowa dzielnica biznesowa o profilu biurowo-apartamentowym ma kosztować około 2.2 miliarda dolarów.

Informacje ogólne:

Informacje ogólne:
wysokość: 160 m
ilość pięter: 35
pochylenie konstrukcji: 18 stopni
powierzchnia całkowita: 53 tys. m kw.
powierzchnia pomieszczeń biurowych: 21 tys. m kw.
powierzchnia pomieszczeń hotelowych: 25 tys. m kw.


Zobacz też:

Capital Gate - oficjalna strona projektu:
www.capitalgate.ae

Źródło: własne, capitalgate.ae

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna