BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
20/07/2012

Pałac Dolmabahçe w Stambule

Pałac Dolmabahçe (Dolmabahçe Sarayı) / Fot. millisaraylar.gov.tr

Pałac Dolmabahçe został wzniesiony w latach 1843-56 jako mieszanka europejskich stylów sztuki. Zaprojektował go Kabaret Baylan, architekt sułtana Abdülmecida. Każdy z sułtanów osmańskich mógł poszczycić się własnymi pałacami. Jednak po wybudowaniu Dolmabahçe, zamek Topkapı, który do tej pory był główną rezydencją władców, został ostatecznie opuszczony.

Sam pałac jest symetryczną trzypiętrową budowlą. Dysponuje 285 pokojami oraz 43 salonami. Od strony morza znajduje się 600 metrowe nabrzeże, natomiast od strony lądu posiada dwie monumentalne bramy, z czego jedna bardzo bogato zdobiona. Wewnątrz tego przybrzeżnego pałacu, otoczonego zadbanym i pięknym ogrodem, znajduje się wyższy od pozostałych salon przeznaczony na ceremonie i bale. Część wejściowa pałacu była wykorzystywa do przyjmowania wizyt i organizowania spotkań przez sułtana. Natomiat skrzydło po drugiej stronie salonu przyjęć było przeznaczone na harem. Wewnętrzna dekoracja, meble, jedwabne dywany i zasłony oraz wszystkie pozostałe sprzęty przetrwały do naszych czasów w pierwotnej postaci i bez żadnych uszkodzeń. Znajduje się tam bogactwo i przepych, jakiego nie spotyka się w innych pałacach. We wszystkich ważnych pokojach i salonach elementy wyposażenia posiadają ten sam odcień. Każda z posadzek pokryta jest zupełnie różym, bogato zdobionym, drewnianym parkietem. W wielu miejscach wystawione są słynne jedwabne i wełniane dywany z Hereke, a także najpiękniejsze dzieła sztuki tureckiej. Wszystkie zakątki pałacu zdobią rzadkie, ręcznie wytwarzane przedmioty pochodzące z Europy i Dalekiego Wschodu. W wielu pokojach swoje piękno objawiają błyszczące szklane żyrandole, lichtarze i kominki. Wśród salonów balowych, jakimi mogą poszczycić się pałace, to właśnie tutaj znajduje się największy na świecie. Z jego sklepienia o wysokości 36 metrów i wadze 4,5 tony zwisa gigantyczny szklany żyrandol. Ten salon, używany podczas ważnych zebrań państwowych, uroczystości i balów był niegdyś ogrzewany za pomocą zainstalowanej poniżej i podobnej do pieca instalacji. Grzejniki i instalacja elektryczna zostały wprowdzone dopiero później.

W części gościnnej składającej się z sześciu łaźni znajdują się niepowtarzalne, piękne rzeźbione alabastry i marmury. Górne galerie wielkiego salonu były wydzielone dla orkiestry i dyplomatów. Przemierzając długie korytarze dociera się do haremu, gdzie znajdują się sypialnie sułtańskie, część wydzielona dla matki sułtana oraz część przeznaczona dla kobiet służących. Przybudówka po północnej stronie pałacu przenaczono dla synów sułtańskich. Ten fragment, do którego można wejść od strony dzielnicy Beşiktaş, służy jako Muzeum Malarstwa i Rzeźby.

Najważeniejszym zdarzeniem z oresu Republiki, jakie miało miejsce w pałacu była śmierć samego Kemala Atatürka w roku 1938, który zwykle zamieszkiwał pałac podczas swoich wizyt w Stambule. Zwłoki Atatürka, wystawione na widok publiczny zostały stąd przewiezione do Ankary. Ku czci tego wielkiego Turka, w godzinę jego śmierci do tej pory zatrzymywane są wszystkie pałacowe zegary.

Pałac Dolmabahçe jest dostępny dla zwiedzających w określone dni tygodnia. Jest to kolejny skarb Stambułu, który koniecznie należy zobaczyć.


Zobacz też:

Strona internetowa Pałacu Dolmabahçe:
www.millisaraylar.gov.tr/portalmain/Palaces.aspx?SarayId=10

Źródło: własne, istanbul.gov.tr

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna