BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
21/07/2012

Meczet Sułtana Ahmeda w Stambule

Meczet Sułtna Ahmeda (Sultan Ahmet Camii) / Fot. sultanahmetcami.org

Jest jednym z najsławniejszych zabytków tureckich i muzułmańskich. Podziwiają go rzesze turystów przyjeżdżający do Stambułu. Stanowi przykład klasycznej tureckiej architektury i jest jedynym meczetem, który posiada sześć minaretów.

Wokół niego znajdują się inne słynne zabytki osmańskie i rzymskie. Historyczny Stambuł najpiękniej wygląda widziany od strony morza, a meczet Sułtana Ahmeda stanowi jego część jego uroku. Wzniesiony w latach 1609-1616, ku czci sułtana Ahmeda znajdował się pośrodku większego kompleksu. Część z owych budowli o charakterze społeczno-kulturalnym nie zachowała się do naszych czasów. Architektem świątyni był Mehmet Ağa, uczeń samego mistrza Sinana. Przy tworzeniu budowli opierał się właśnie na jego planach wprowadzając modyfikacje i decydując się na większy rozmach.

Główne wejcie do meczetu znajduje się od strony hipodromu, pozostałości z czasów rzymskich. Wewnętrzy dziedziniec i wnętrze umieszczone jest na podwyższeniu otoczonym przez dzieniniec zewnętrzny. Z bramy prowadzącej na wewnętrzny dziedziniec oraz z galeryjek otaczających umieszczone po środku symboliczne źródełko można podziwiać wspaniałe, unoszące się jedna nad drugą kopuły. Po wejściu do środka przez którąkolwiek trzech prowadzących tam bram, widać malowidła, kafelki oraz bogato i kolorowo wykonane witraże, które dopełaniają okazłość fasady. Wnętrzne świątyni jest ogromne. Kopuła główna oraz boczne wspierają się na czrerech potężnych filarach. Ściany galeryjek otaczających wnętrze z trzech stron zdobią słynne kafelki z Izniku, których liczba przekracza 20 tysięcy. Górna część galeryjek oraz sklepienia kopuł malowane są farbą. Meczet znany jest również pod nazwą Błękitny Meczet (Mavi Camii). Jednak niebieski kolor dekoracji malarskiej nie był pierwotnie kolorem dominującym, a zastosowany został dopiero podczas późniejszych prac konserwatorskich. Podczas ostatniej renowacji w latach dziewiećdziesiątych XX wieku ciemne odcienie dekoracji zastąpiono wówczas oryginalnymi jaśniejszymi kolorami. Tak jak w każdym meczecie, także i tutaj wnętrze wyłożone jest dywanami. Obok mihrabu ulokowanego obok głównego wejścia, znajduje się wspaniale rzeźbiona marmurowa kazalnica. Po drugiej zaś stronie usytuowna jest w formie balkonu loża sułtańska. Wnętrze rozświetlane jest przez 260 okien, a nad nimi na wysokość 43 m wznosi się kopuła o średnicy 23,5 m . Wschodnią stronę meczetu zajmuje plac, który w najbliższych latach zostanie gruntownie przebudowany. W części północnej, od strony Hagia Sophia położony jest grobowiec sułtana Ahmeta oraz medresa. W okresie letnim urządza się tam przedstawienia typu światło-dźwięk.

Meczet Sułtana Ahmeda wraz z innymi monumentalnymi budowlami i muzeami stanowi punkt centralny miejskich wycieczek. Minarety są kolejnym przykładem klasycznego stylu tureckiego. Ich pokrycia oraz pokrycia, tak samo ja pokrycia kopuł wykonane są z ołowiu, natomiast chorągiewki na ich końcach to miedź pokryta złotem. Po spiralnych schodach minaretów dociera się na ich galeryjki. Pięć razy dziennie rozlegają się z nich wezwania na modlitwę, które dziś emitowane są z zainstalowanych tam głośników. Podczas piątkowej modlitwy południowej i innych ważniejszych świąt religijnych w meczecie odprawiane są zbiorowe nabożeństwa. W tym czasie mężczyźni i kobiety zajmują osobne miejsca. Mężczyźni siędzą pośrodku świątyni, kobiety zaś po bokach lub na balkonach. Wnętrze jest tak zaprojektowane, że nawet gdy światynia wypełniona jest tłumem, każdy może bez przeszkód dostrzec mihrab.


Zobacz też:

Strona internetowa Meczetu Sułtana Ahmeda:
www.sultanahmetcami.org

Źródło: własne, istanbul.gov.tr

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna