BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
23/07/2012

Meczet Sulejmana w Stambule

Meczet Sulejmana (Süleymaniye Camii) / Fot. mimarsinaneserleri.com

Krajobraz Stambułu zdobią minarety i kopuły. A największą i zarazem najbardziej okazałą świątynią muzułmańską w mieście jest Meczet Sulejmana. Estetyka wnętrza, jak i części zewnętrznej, nadzwyczaj regularne i miłe dla oka proporcje zachwycają widza. Meczet ten jest arcydziełem architektury. Wiek XVI był okresem, w którym imperium osmańskie przeżywało swoją świetność na wszystkich obszarach. Spośród wszystkich 36 sułtanów najdłużej, bo przez 47 lat, panował wówczas Sulejman Wspaniały. Ten potężny i słynny władca zlecił architektowi Sinanowi, by stworzył budowlę właśnie jemu poświęconą. Sinan, który był geniuszem architektury na skalę światową, zrealizował budowę całego, ogromnego kompleksu świątynnego w latach 1550-1557. Sinan, jako twórca i propagator klasycznej sztuki tureckiej, również tutaj dowiódł wyższości swojej sztuki.

Dziedziniec świątynny otaczają wchodzące w skład komleksu szkoły, biblioteka, łaźnia, jadłodajnia, karawanseraj, szpital i sklepy. Aby w pełni rozkoszować się zewnętrzym pięknem meczetu należy podziwiać go z dużej odległości. Ta cesarska budowla prezentuje się w pełnej okazałości oglądana z wieży Galata, albo z północnego brzegu Złotego Rogu. Posiada 4 minarety, a wnętrze przykrywa ogromna kopuła. Główne wejscie meczetu prowadzi do wewnętrznego dziedzińca otoczonego krużgankami, pośrodku którego znajduje się źródełko. Jasność, pełnia i miarowość dekoracji wnętrza tylko wzmacniają wrażenie przepychu. Centralną kopułę o wysokości 53 m i szerokości 26,5 m dźwigają 4 potężne filary zwane słoniowymi nogami. Wszystkie elementy wnętrza podlegają odpowiedniej harmonii, a cała budowla jest całkowiecie stabilna.

Trzęsienia ziemi, jakie w przeciągu wieków nawiedzały Stambuł nie pozostawiły na niej nawet rysy. Wewnętrzna część kopuły posiada barokową dekorację pochodzącą z dziewiętnastego wieku. Jedyny ręcznie wykonany rekwizyt to dywan mihrabu przeniesiony tam w latach pięćdziesiątych XX wieku. Najbardziej rzucają się w oczy szesnastowieczne oryginalne i nadzwyczaj kolorowe witraże z motywami typowo tureckimi. Usytuowane są na ścianie mihrabu. Obok oryginalnego balkonu recytatorów Mevlidu oraz kazalnicy znajduje się wykonana z marmuru nisza mihrabu, wyłożona po bokach kafelkami. Loża sułtańska umieszczona została po lewej stronie mihrabu. Ściany zdobią wersety Koranu będące bardzo ładnym przykładem tureckiej kaligrafii. Przy wejściu i po bokach świątyni znajdują się wydzielone dla kobiet balkony. W części meczetu po lewej stronie wejścia można zobaczyć klatki pochodzące z XVIII wieku i stanowiące wspaniały przykład tureckiego rzemiosła.

Na tylnym dziedzińcu meczetu znajdują się ogromne grobowce. W jednym spoczywa sułtan Sulejman, a tuż obok w drugim jego ukochana żona Roksolana. Otoczone są one grobami wybitnych osobistosci pochodzących z różnych wieków. Zaś na końcu kompleksu świątynnego jest jeszcze jeden malutki i niepozorny grób. Należy on do samego wielkiego mistrza Sinana, który dożył w pełni sławy wieku 99 lat, z czego 50 lat poświęcił w służbie imperium. Był on pracowitym i oddanym architektem. W ciągu swego długiego życia zrealizował on ponad 400 budowli. Był twórcą i zarazem najwybitniejszym przedstawicielem klasycznej architektury tureckiej. Jego uczniowie zaś wznosili budowle w innych krajach muzułmańskich.


Źródło: własne, istanbul.gov.tr

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna