BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
25/07/2012

Twierdza Rumeli w Stambule

Twierdza Rumeli (Rumeli Hisarı) / Fot. photosofistanbul.com

Stambuł był wielokrotnie oblegany na przestrzeni wieków, zanim do oblężenia w 1453 r. przystąpił sułtan Mehmet Zdobywca. Mury z czasów rzymskich, które okalały miasto były w stanie oprzeć się wszystkim poprzednim oblężeniom. W czasie ich trwania wszelkie potrzeby miasta były zaspokajane poprzez zaopatrzenie drogą morską. Aby uniemożliwić taką aprowizację oraz ewentualną odsiecz, Turcy wznieśli twierdzę na europejskim brzegu Bosforu. Miała ona wraz ze stojącą już podobną budowlą na przeciwległym brzegu azjatyckim skutecznie odciąć miasto od wszelkiej pomocy od strony Morza Czarnego.

Twierdzę wzniesiono w 1452 r. w nadzwyczaj krótkim czasie. Budowa zajęła jedynie 4 miesiące. Sama jej nazwa ściśle wiąże się z umiejscowieniem budowli, gdyż mianem Rumeli (Kraj Rzymian) Turcy nazywali europejską część Cesarstwa Bizantyńskiego. Ta najpotężniejsza twierdza średniowiecza straciła jednak swoje znaczenie tuż po zdobyciu Stambułu przez Turków w 1453 r. Ten piękny przykład klasycznej tureckiej architektury fortyfikacyjnej jest dziś ozdobą Bosforu.

Po renowacji w latach pięćdziesiątych 20. wieku twierdza została przekształcona w muzeum. Obecnie, podczas organizowanych w przeciągu roku festiwali służy też jako amfiteatr. Twierdzę w całej swojej okazałości moża podziwiać z azjatyckiego brzegu Bosforu, albo z pokładu statków odbywających rejsy po cieśninie.


Źródło: własne, istanbul.gov.tr

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna