BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
21/08/2012

Saudyjczycy postawią najwyższy budynek świata - Kingdom Tower

Kingdom Tower / Fot. arabianbusiness.com

Wszystko wskazuje na to, że znajdujący się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich najwyższy budynek świata - Burj Khalifa (828m), będzie musiał już wkrótce odstąpić palmę pierwszeństwa na rzecz konstrukcji, jaką planują wznieść Saudyjczycy. A jeśli w międzyczasie swój projekt urealnią również Chińczycy, którzy zapowiedzieli zbudowanie budynku nie tylko wyższego od dubajskiej wieży, ale i w rekordowo krótkim czasie - liczonym w tygodniach, a nie latach - to Burj Khalifa zaledwie po kilku latach od urządzonej z pompą inauguracji spadnie na trzecie miejsce w rankingach.

Saudyjska wieża o nazwie Kingdom Tower stanie w miejście Jeddah (Dżudda) na wybrzeżu Morza Czerwonego. Będzie sercem nowej dzielnicy Kingdom City - projektu inwestycyjnego obejmująceo obszar 53 km kw. w północnej części Dżuddy. Budowa samej wieży ma ponoć rozpocząć się niebawem, tymczasem trwają już prace ziemne przygotowujące teren pod całą konstrucję.

Budynek ma w założeniu nie tylko być najwyższy na świecie, ale także osiągnąć magiczną granicę 1000m wysokości. Swoim kształtem ma nawiązywać do pustynnej rośliny, której łodyga pnie się spod piasku strzeliście ku górze, a liście rozchodzą delikatnie przy wierzchołku. Zbliżona do trójkąta podstawa, a tym samym jedno z ramion wieży będzie skierowana dokładnie w kierunku Mekki - świętego miejsca Islamu.

Kingdom Tower / Fot. smithgill.com
Budynek ma być obsługiwany przez 59 wind, w tym 5 dwupoziomowych oraz 12 ciągów ruchomych schodów. Na wysokosći 157 piętra zostanie zainstalowana - również najwyżej położna na świecie - platforma widokowa o średnicy 30 metrów. W budynku ulokują się między innymi hotel sieci Four Seasons, apartamenty, luksusowe mieszkania oraz biura klasy A. W bezpośrednim sąsiedztwie wieży, na obszarze 23 hektarów, powstanie luksusowo zagospodarowana przetrzeń użyteczności publicznej, a także inne obiekty mieszczące rezydencje, centra handlowe i biurowe. Całkowita powierzchnia budynku to 530 tysięcy metrów kwadratowych.

Prace projektowe prowadzi amerykańska pracownia Adrian Smith + Gordon Gill Architecture, specjalizująca się w podobnych konstrukcjach na całym świecie. Koszt budowy przewidziany jest na 1.2 miliarda dolarów. Inwestorem jest saudyjska firma Kingdom Holding należąca do miliardera, księcia Alwaleeda. Natomiast koszt całego projektu Kingdom City szacuje się na 20 miliardów dolarów.


Źródło: własne, arabianbusiness.com, smithgill.com

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna