BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
23/08/2012

Jak w Dubaju radzą sobie ze szpetnymi budynkami

Fot. emirates247.com

Dubaj przyzwyczaił nas do luksusowych obiektów, pięknej architektury i rekordowej wysokości wieżowców. Jednak na obszarze emiratu wciąż znajduje się sporo budowli, które nie bardzo pasują do tego obrazu i szkodzą prestiżowi. Są to głównie starsze budynki znajdujące się na obrzeżach metropolii, wyglądające wyraźnie na opuszczone. Często zostały zbudowane nielegalnie, a stan techniczny niektórych grozi zawaleniem.

Władze Dubaju, dbając o estetykę i prestiż, powołały jednostkę zajmującą się wyszukiwaniem szpetnych i opuszczonych budowli oraz ich właścicieli. Namierzony właściciel otrzymuje oficjalne pismo nakazujące przywrócenie budowli użyteczności. Dodatkowo zawiadomienie publikowane jest w mediach. Właściciel ma odtąd jeden miesiąc na spełnienie stawianych wymogów. Jeśli po tym okresie nic się nie zmieni, a ewentualne kolejne wezwania także nie odniosą skutku, budynek zostaje decycją administracyjną zburzony, a kosztami operacji obarczony jest właściciel. Do tej pory do zburzenia zostało sklasyfikowanych około 500 obiektów, około 1500 kolejnych przypadków czeka na rozpoznanie.

Władze tumaczą te działania także względami bezpieczeństwa. W takich miejscach najczęściej szukają schonienia przestępcy, uchodźcy. Urządzane są tam magazyny przemycanych lub nielegalnych towarów, popełniene przestępstwa oraz prowadzona nielegalna produkcja. Niekiedy są to również dzikie wysypiska śmieci będące siedliskiem insektów i gryzoni. Ponadto część takich budynków koliduje z planami inwestycyjnymi.


Źródło: emirates247.com

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna