BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
13/10/2012

Zachód nie jest już centrum świata

Fot. ensonhaber.com

Recep Tayyip Erdoğan, przemawiając na Światowym Forum w Stambule, które odbywa się w dniach 13-14 października, poruszył temat reformy ONZ. Według Erdoğana, obecnie jesteśmy zdani na łaskę trzech-pięciu państw. To, co one postanowią, odbija się na cały świat. Organizacja Narodów Zjednoczonych koniecznie wymaga reformy, gdyż zasady jej funkcjonowania odbiegają od zasad sprawiedliwości. Beneficjenci starego porządku starają się przerzucać odpowiedzialność na inne kraje, choć jednocześnie zachowują bez zmian korzystny dla siebie tryb podejmowania decyzji. A z punktu widzenia takich państw jak Turcja, Brazylia, Indonezja, jest to system, którego nie da się już utrzymać.

Erdoğan podkreślił, że Zachód już nie jest centrum świata. Świat stał się wielobiegunowy, a gospodarka światowa przechodzi zmiany strukturalne. Dlatego też obecną równowagę sił lepiej oddaje grupa G-20 - grupa dwudziestu najbogatszych państw świata.


Źródło: haberler.com

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna