BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
02/11/2012

Broń atomowa: Izrael ma, Polska mogłaby mieć, Iranowi nie wolno

Tomasz Szatkowski / Fot. vod.gazetapolska.pl

Tomasz Szatkowski, ekspert w dziedzinie polityki obronnej, w rozmowie z portalem Gazeta Polska sformułował opinię, że w obecnym położeniu geopolitycznym Polski należałoby poważnie pomyśleć o rozwinięciu własnego arsenału nuklearnego.

Charakterystyczne w tej rozmowie jest, że dla obu rozmówców posiadanie broni jądrowej przez Polskę nie tylko nie byłoby niczym niestosownym, ale wręcz pożądanym, gdy uwzględni się możliwe zagrożenia i siłę potencjalnych agresorów. A jak to się ma do sytuacji na Bliskim Wschodzie? Iran znajduje się obecnie w bardzo podobnej sytuacji geopolitycznej. Prowadzona jest przeciw niemu nagonka medialna, realizowane działania dywersyjne osłabiające jego potencjał obronny, a kraje dysponujące potencjałem nuklearnym jak Izrael i USA otwarcie przyznają, że biorą pod uwagę możliwość zaatakowania Iranu. Polsce, co prawda nikt póki co otwarcie nie grozi, jednak Iranowi jak najbardziej. Ale mimo to, Iran w opinii niektórych państw nie ma prawa rozwinąć arsenału odstrasznania nuklearnego. To stanowisko podzielają niestety obecne władze Polski oraz - co może dziwić - przedstawiciele PiS, partii opozycyjnej o charakterze ponoć patriotycznym. Wydawać by się mogło, że oni szczególnie powinni rozumieć położenie Iranu i jego starania zapewnienia sobie bezpieczeństwa, a być może nawet przetrwania.

Na pytanie prowadzącego Krzysztofa Raka «czy zdaniem Pana prawdziwa jest teza, że jeśli Polska nie jest w stanie samodzielnie obronić swojego własnego terytorium, jeśli nie są nam w stanie w tym dopomóc sojusznicy, to powinniśmy zbudować własne siły jądrowe?», Szatkowski odpowiada:

«Polsce jest potrzebny jakiś potencjał odwetowy. Jądrowe odstraszanie to jest najbardziej skuteczne odstraszanie. Kilka głowic, kilka bomb atomowych to nie jest potencjał odstraszający. Izrael ma kilkaset głowic atmomowych, mówi się, że około dwustu. Okręty podwodne są najlepszym środkiem do 'second strike capability' (możliwość uderzenia odwetowego - przyp.red.). Na przykład Brytyjczycy zrezygnowali już z jakichkolwiek innych środków przenoszenia broni atomowej poza potencjałem umieszczonym na okrętach podwodnych. W sytuacji Polski obecenie, brak jakiegoś potencjału odwetowego, jakiegoś automatyzmu reakcji, powoduje, że jesteśmy bardziej prawdopodobnym celem».

Na pytanie, skąd uzyskać niezbędne technologie do produkcji arsenału nuklearnego, Szatkowski odpowiada, że «powrót do energetyki jądrowej daje jakąś szansę, aby to było potencjalnie możliwe».

Czy nie taką politykę obronną prowadzi właśnie Iran?


Dwie części rozmowy można oglądnąć tutaj:
Część 1
Część 2

Zobacz też, jak Witold Waszczykowski chciałby poskromić Iran:
Waszczykowski o Iranie: «Nie można zdobyć broni nuklearnej bezkarnie»


Źródło: vod.gazetapolska.pl

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna