BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
07/11/2012

Największe lotnisko świata? Już nie w Dubaju

Port lotniczy im. Atatürka w Stambule / Fot. ataturkairport.com

Dubaj jeszcze do niedawna szczycił się tym, że to w tym mieście powstanie największy port lotniczy na świecie. To drugie dubajskie lotnisko jest już w budowie i stopniowo przyjmuje coraz większy ruch, głównie na razie towarowy. Jednak może się okazać, że nawet po zakończeniu inwestycji, Arabowie niezbyt długo będą się mogli się chwalić tym prestiżowym osiągnięciem.

Władze Stambułu, największego miasta w Turcji, ogłosiły realizację projektu budowy nowego portu lotniczego dla aglomeracji. Obecnie Stambuł obsługują dwa lotniska, jednak ruch na nich szybko wzrasta. Nowy port lotniczy powstanie po europejskej stronie, na północy miasta niedaleko Arnavutköy, na terenie kilku wsi, które w związku z tym zostaną wysiedlone. Ma on odciążyć zatłoczone już lotnisko im. Atatürka, leżące również po stronie europejskiej, ale w części południowej nad Morzem Marmara.

Projekt będzie realizowany na obszarze 9200 hektarów. Prace mają ruszyć w roku 2014. W piewszym etapie powstaną obiekty do obsługi ruchu towarowego. Docelowo lotnisko ma obsługiwać 150 milionów paseżerów rocznie. Koszty inwestycji są szacowane na 6.7 mld lirów (12 mld złotych).

Mniej zadowoleni z decyzji władz wydają się być mieszkańcy zaintersowanych wsi - Yeniköy, Tayakadın, Akpınar, İhsaniye. Dla wielu z tamtejszych rodzin będzie to już drugie przesiedlenie. Ich przodkowie napłynęli tu wcześniej w wyniku repatriacji po wojnach bałkańskich na początku 20. wieku z obszaru Bułgarii. Druga fala była migracją zarobkową ze wschodniej części Turcji.

Stambuł jako centrum ekonomiczne Turcji intensywnie się rozbudowuje. W mieście miszka 14 milionów ludzi. Wraz z aglomeracją jest to jedna czwarta ludności kraju.

Oba istniejące porty lotnicze w Stambule notują stały wzrost ruchu pasażerskiego. Główne lotnisko Stambułu, port lotniczy im. Atatürka, obsłużył w 2011 roku 37 milionów pasażerów. Drugi port im. Sabiha Gökçen, leżący po stronie azjatyckiej i otwarty zaledwie w 2001 roku, obsłużył prawie 14 milionów paseżerów w roku 2011. Trzy lata temu oddano tam nowy terminal, dzięki czemu przepustowość zwiększy się do 25 milionów.


Źródło: haberler.com, własne

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna