BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
05/01/2013

Ile bomb atomowych posiada Turcja?

Bomby B61 / Fot. wikimedia.org

Według oficjalnych danych Turcja ani nie posiada własnej broni nuklearnej, ani nawet nad nią nie pracuje. Jednak na jej terytorium znajduje się baza NATO, w której składowane są bomby nuklearne. Chodzi o bazę lotniczą İncirlik, położoną na południu kraju w pobliżu miasta Adana. Stacjonują w niej wojska amerykańskie. Tą właśnie bazę armia amerykańska wykorzystywała najczęściej w swoich operacjach lotniczch na Bliskim Wschodzie, w każdym razie do czasu spacyfikowania Iraku i Afganistanu. Z uwagi na strategiczne znaczenie bazy, Amerykanie składują w niej lotnicze bomby atomowe. Oficjalnie jest to 70 sztuk bomb B61. Każda waży 320kg, ma 3.5m długości i 33cm szerokości.

Broń nuklearna została zainstalowana w Turcji po koniec lat 50. oraz na początku 60., kilka lat po przystąpieniu tego kraju do NATO. Do roku 1995 była przechowywana także w dwóch innych tureckich bazach, pod Ankarą w centralej części kraju oraz pod Balıkesir na zachodzie. W szczytowym momencie było jej 90 sztuk. Po zamknięciu tych baz broń została skoncentrowana w İncirlik.

Pomimo składowania przez Amerykanów własnej broni nuklearnej w Incirlik, jej ewentualne użycie przez armię amerykańską, jak się okazuje, nie będzie takie łatwe, przynajmniej od strony formalnej. Obwarowane jest to umowami między Turcją a USA. Broń ta może być przenoszona jedynie przez przystosowane do tego samoloty. Władze tureckie jednak nie wydały zgody na ciągłe stacjonowanie w bazie takich samolotów. Oznacza to, że w razie konieczności po bomby muszą przybyć samoloty z innych amerykańskich baz. Ponadto z 70 przechowywanych sztuk około 20 bomb znajduje się niejako pod "opieką" turecką. Oficjalnie, zgodnie z dwustronnymi umowami, wojsko tureckie nie ma prawa ich samodzielnie użyć. Jednak Turcy twierdzą, że dysponują samolotami przystosowanymi do ich przenoszenia. Zresztą są to i tak amerykańskie F-16.


Źródło: haberturk.com

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna