BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
10/01/2013

Turcy umieszczają na orbicie własne satelity do obrazowania Ziemi

Satelita Göktürk-2 / Fot. aa.com.tr

Turcy w ciągu ostatnich miesięcy umieścili na orbicie dwóch satelitów do obrazowania Ziemi. Pierwszym z nich jest Rasat, wystrzelony z rosyjskiego kosmodromu Dombarovskiy 17 sierpnia 2012 roku. Po zaledwie kilku miesiącach na orbicie pojawił się Göktürk-2, wystrzelony 18 grudnia 2012 , tym razem z kosmodromu Jiuquan w Chinach.

Co warte podkreślenia, w obu przypadkach urządzenia zaprojektowano i zbudowano w Turcji, wykorzystując w tym celu rodzimą kadrę naukową i potencjał techniczny. Świadczy to o ambicjach i rosnącym znaczeniu tureckiej nauki. O ile Rasat jest wyposażony częściowo w aparaturę koreańską, to w przypadku Göktürk-2 udział rodzimego oprzyrządowania wynosi 80 procent, a oprogramowanie zostało w całości opracowane przez naukowców tureckich. Nad całością czuwa państwowy koncern TUSAŞ, wyspecjalizowany w projektach lotniczych i kosmicznych.

Rasat ma zastosowanie typowo cywilne. Będzie służył do mapowania Ziemi w celu monitoringu ekosystemów, linii wybrzeża, klęsk żywiołowych, ochrony środowiska. Göktürk-2 to satelita w założeniu wojskowy, zatem w domyśle szpiegowski. Użycie na potrzeby cywilne będzie jedynie marginesem jego wykorzystania. Satelita jest w stanie pokryć zasięgiem całą Ziemię i może uzyskać rozdzielczość do 2.5m. Nad fotografowanym obszarem przelatuje co drugi dzień. Jego czas pozostawania na orbicie określono na 5 lat.

Göktürk-2 należy do nowej rodziny tureckich satelitów, ktore mają być sukcesywnie umieszczane na orbicie. Obecnie trwają prace projektowe nad Göktürk-3. W fazie produkcji jest już Göktürk-1.

Niezadowolenie z powodu tureckich projektów wyrażał w swoim czasie Izrael, twierdząc, że obrazy uzyskane przez Turków mogłyby trafić w niepowołane ręce. Były nawet próby zobowiązania władz tureckich, że ich satelity nie będą wykonywać zdjęć... obszaru Izraela. Izraelskie żądania zostały jednak zdecydowanie odrzucone przez rząd Erdoğana, który przypomniał Izraleczykom, że Turcja jako kraj suwerenny nie zamierza ulegać ich presji.


Źródło: aa.com.tr, tai.com.tr, wikipedia.org

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna