BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
21/01/2013

Jeśli drapacze chmur, to na Bliskim Wschodzie i w Azji

355-metrowy JW Marriott Marquis Hotel w Dubaju / Fot. marriott.com

Co piąty drapacz chmur na świecie znajduje się w Dubaju. Takie wnioski wypływają z rankingu 100 najwyższych budynków świata w 2012 roku, przygotowanego przez Council on Tall Buildings and Urban Habitat (CTBUH). Spośród wieżowców, które oddano do użytku w samym 2012 roku, aż pięć na sześć znajdowało się właśnie w Dubaju.

W klasyfikacji na najwyższy hotel świata wygrywa 355-metrowy JW Mariott Marquis. Natomiast najwyższym budynkiem mieszkalnym okazał się 413-metrowy Princess Tower. Oba położone oczywiście w Dubaju. Kto by pomyślał, że jeszcze przez 1999 rokiem w tym emiracie nie było żadnego wieżowca o wysokości ponad 200m. Dziś, po zledwie kilkunastu latach, miasto jest ich pełne, a palmę pierwszeństwa w klasyfikacji na najwyższą budowlę świata wciąż dzierży Burj Kfalifa, mierzący 828m.

Nowy rynek w tej kategorii wyrasta powoli w sąsiedniej Arabii Saudyjskiej. W Mekce oddano właśnie do użytku siedem ponad 200-metrowych wieżowców tworzących kompleks Abraj al-Bajt. Jego główną budowlą jest mierzący 601 metrów Makkah Clock Tower Hotel.

Na świecie w ubiegłym roku znajdowało się 756 budynków o wysokości ponad 200 metrów. W samym 2012 roku ukończono ich 66. Najwięcej oddano w Azji - 35, na Bliskim Wschodzie - 16, w Ameryce Północnej - 6. Tym samym Azja i Bliski Wschód stają się głównym rynkiem tego dla tego typu obiektów. A na nich brylują odpowiednio Chiny i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Jak na razie, w Dubaju buduje się wyżej niż w konkurencyjnym pod tym względem chińskim Kantonie (Guangzhou). Średnia wysokość nowych wieżowców wyniosła 385m w Dubaju i 310m w Kantonie.

Rynek drapaczy chmur jest bardzo dynamiczny. Do niedawna wieżowce kojarzyły się głównie z metropoliami świata zachodniego. Dziś tam buduje się ich niewiele w stosunku do tego, co dzieje się w pozostałych regionach świata. Ponadto żaden obiekt nie może być pewnym, że będzie w stanie utrzymać palmę pierwszeństwa w swojej kategorii dłużej niż kilka lat. Często schodzi z podium już następnego roku.


Źródło: uaeinteract.com

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna