BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
27/11/2013

Terrorystyczna praca u podstaw czyli ETA w baskijskim systemie edukacyjnym

Nafarroa Oinez - doroczny lokalny festiwal baskijski organizowany przez szkoły / Fot. El Mundo

Hiszpańska Guardia Civil (Straż Obywatelska, instytucja o charakterze policyjno-wojskowym działająca dla zapewnienia bezpieczeństwa wewnętrznego) opracowała raport, w którym naświetla zjawisko przenikania tej baskijskiej organizacji politycznej w system edukacyjny Nawarry, jednego z głównych regionów zamieszkałych przez Basków.

Raport podaje, że co czwarty nauczyciel pracujący w lokalnych szkołach zwanych ikastola, w których naucza się po baskijsku (euskara), ma powiązania bądź z ETA bądź z baskijskimi organizacjami nacjonalistycznymi (izquierda abertzale - lewica patriotyczna), które bronią postulatów i metod ETA. Szacuje się, że aż 5 procent tamtejszej kadry nauczycielskiej prawdopobnie należy do ETA.

Raport sygnalizuje, że to spore wskaźniki. Jednak głównym niepokojącym zjawskiem jest fakt, że organizacje baskijskie, pod szczytnymi hasłami krzewienia partiotyzmu, działają planowo i metodycznie, wprowadzając stopniowo do systemu edukacyjnego ideologie i postawy mające promować nielegalne działania oraz usprawiedliwiać metody terrorystyczne jakie ma w swoim dorobku ETA. Tak więc to głównie szkoły służą im do indoktrynacji i naboru nowych członków. Pozyskiwanie zwolenników odbywa się zarówno wśród nauczycieli, jak i uczniów oraz ich rodzin.

Liczbę nauczycieli o podejrzanych powiązaniach szacuje się na kilkaset. Niektórzy z nich byli wcześniej karani za przynależność do organizacji uznanych za terrorystyczne, inni kandydowali z list zdelegalizowanej już partii Herri Batasuna.


Źródło: El Mundo

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna