BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
27/11/2013

3 miliony Hiszpanów żyje w skrajnej nędzy

Fot. El Mundo

Jak podaje lokalny Caritas, w Hiszpanii już 3 miliony ludzi żyje poniżej granicy nędzy. Do tej grupy kwalifikują się osoby z miesięcznymi dochodami poniżej 307 euro. Grupa ta stanowi już 6,4 procent społeczeństwa, a od roku 2007 nastąpił prawie dwukrotny wzrost jej liczebności.

Według Caritasu, Hiszpanię dotyka druga fala zubożenia, którą napędza polityka oszczędności budżetowych, przedłużające się wysokie bezrobocie oraz zmniejszenie pomocy socjalnej.

Sekretarz generalny hiszpańskiego Caritasu, Sebastian Mora, jako rozwiązanie proponuje ustanowienie tzw. dochodu podstawowego, czyli kwoty pieniężnej przysługującej miesięcznie każdej osobie i pozwalającej na przeżycie - «Nie może być tak, że wyjedziemy z ciemnego tunelu pozostawiając tam miliony ludzi. Jest możliwe, aby bardzo dobre wkaźniki makroekonomiczne szły w parze z bogacącym się społeczeństwem». Skrytykował przy tym rząd za chwalenie się pozytywnymi statystykami ekonomicznymi, których jednak w społeczeństwie się nie dostrzega.

Raport Caritasu notuje również pogłębiające się rozwarstwienie społeczne przebiegające ponoć najszybciej w Europie, zaznaczając, że Hiszpania społecznie zmierza ku modelu darwinistycznemu, gdzie jest kilku wygranych, a cała reszta przegranych. Obecnie najbogatsze 20 procent społeczeństwa skupia prawie 8 razy więcej bogactwa niż najbiedniejsze 20 procent.

Pomimo kryzysu, tylko w ciągu ostatniego roku liczba milionerów w Hiszpanii wzrosła o 13 procent do poziomu 400 tysięcy. W międzyczasie na granicy ubóstwa żyło 21 procent społeczeństwa. Nastąpił tu wzrost o prawie 2 procent od roku 2007, pomimo iż w międzyczasie obniżono ustawową granicę ubóstwa z 15900 na 14700 euro rocznie (wskaźnik dla rodziny z dwójką dzieci). Oznacza to, że aby być uznanym za biednego, trzeba mieć jeszcze mniej niż do tej pory.

Caritas podaje, że od roku 2007 liczba osób ubiegających się o pomoc wzrosła trzykrotnie osiągajac liczbę 1,3 miliona. Organizacja przeznaczyła na swoją działaność w ubiegłym roku 276 milionów euro, pochodzących w większości z datków prywatnych.


Źródło: El País

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna