BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
05/12/2009

Meczety Kairu: meczet Muhammada Alego

Meczet Muhammada Alego / Fot. geocities.jp

Pierwsze subiektywne skojarzenie jakie wzbudził we mnie ten meczet to uderzające podobieństwo stylu do najsłynniejszego meczetu Turcji, Sultana Ahmeta w Stambule. Nie jest to zresztą podobieństwo przypadkowe. Architektem meczetu Muhammada Alego był Turek Yusuf Bushnak, który wzorował się - nomen omen - na innym stambulskim meczecie, Yeni Cami. Cechą charakterystyczną, zaczerpniętą z wymienionych świątyń była masywna główna kopuła, wokół której skoncentrowanych zostało osiem mniejszych (w tym cztery półkoliste). Całość budowli dopełniają dwa efektowne 82-metrowe minarety utrzymane w typowym tureckim stylu.

Meczet zbudowany został w obrębie murów cytadeli sąsiadującej obecnie z owianym legendą Miastem Umarłych. Charakterystyczne bielące się w słońcu kopuły meczetu widoczne są z wielu zakątków Kairu. Z pod murów meczetu rozpościera się z kolei widok na dziesiątki minaretów, znaczną część Kairu Muzułmańskiego, a nawet piramidy w Gizie. Budowę trwającą w latach 1830-1848 nadzorował sam Muhammad Ali (dokończona została dopiero w roku 1857), a świętą budowlę dedykował pamięci swojego zmarłego syna. Tutaj też spoczywają szczątki Muhammada Alego.

Muhammad Ali Pasha, którego imieniem ochrzczono świątynie urodził się w Kavali, mieście znajdującym się obecnie na terytorium Grecji, wówczas wchodzącym w skład Imperium Osmańskiego. Jego rodzice byli Albańczykami i początkowo jedynym językiem, którym się posługiwał był język albański. Jak więc doszło do tego, że Muhammad Ali niewiele lat później ochrzczony został "twórcą nowoczesnego Egiptu" i po dziś dzień egipscy historycy uznają go za jednego z najwybitniejszych przywódców w dziejach Egiptu?

Muhammad, który wykazał się świetnymi zdolnościami organizacyjnymi w rodzimej Kavali szybko awansował, by zostać wysłanym do Egiptu, targanego wówczas wojną Imperium Osmańskiego z Francją. Instynkt i wrodzony spryt pozwoliły Alemu tak rozegrać sprawę konfliktu, że niebawem stanął na czele zmęczonego wojnami kraju nad Nilem. Poradził sobie zarówno z Francuzami jak i władającymi Egiptem przez 600 lat Mamelukami. Nie spoczął na laurach i rozpoczął reformowanie kraju. Za czasów jego panowania powstało wiele fabryk, portów, rozwijały się miasta, handel i rzemiosło. Rozpostarł parasol ochronny nad fellahami (chłopami), wyzyskiwanymi w przez poprzednich monarchów. Reformy armii i administracji oparł na wzorcach europejskich i choć nie uniknął błędów, gospodarka Egiptu i życie obywateli uległo w czasach jego rządów poprawie. Ale to już temat na osobny artykuł.


Źródło: własne

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna