BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
22/04/2010

Mezopotamia odżywa

Inskrypcje Sumerów sprzed 5 tysięcy lat

Turyści z całego świata już niebawem będą mogli ponownie zwiedzać Mezopotamię, w tym m.in. starożytny Ur, uznawany za kolebkę naszej cywilizacji, a także miasto narodzin proroka Abrahama. W zamierzchłych czasach było to najpotężniejsze miasto cywilizacji Sumerów, którego pozostałości znajdują się w południowym Iraku. Ruiny miast Mezopotamii były bardzo popularne wśród turystów, jednak od rozpoczęcia w 2003 roku inwazji USA turystyka w Iraku zupełnie podupadła, a światełko w tunelu dostrzegli dopiero w tym roku Francuzi z biura turystycznego Terre Entiere.

Turyści będą mogli podziwiać pozostałości starożytnych miast Mezopotamii, w tym m.in. słynne zigguraty, charakterystyczne budowle sakralne spotykane jedynie na terenie Mezopotamii budowane w formie tarasowo uformowanej wieży. Zigguraty budowano w Sumerze, Babilonii, Asyrii i Elamie, a pełniły one głównie funkcje religijne – składano tam ofiary, ale nie tylko, bowiem zigguraty służyły również jako obserwatoria astronomiczne czy nawet magazyny służące do przechowywania zboża. Turyści odwiedzą również Babilon i słynne mokradła, jeden z najstarszych ekosystemów świata, wysuszony na rozkaz Saddama Husajna, a obecnie poddawany rewitalizacji. Kolejną atrakcją mają być Ogrody Edenu, znajdujące się według przypuszczeń Irakijczyków 80km na północ od Basry.

Pierwsza wycieczka zostanie zorganizowana już w czerwcu w rejon Nasiriji, a w planach są podobne wyjazdy co trzy tygodnie aż do września. Koszt dziewięciodniowej podróży oscyluje w okolicach 2500 euro. Organizatorzy liczą, że w pierwszym roku uda się skusić 100 osób, natomiast w roku 2011 pół tysiąca.

Iracka turystyka w czasie wojny podupadła, jednak już w ubiegłym roku kraj odwiedziło blisko milion turystów z Pakistanu, Bahrajnu i Iranu, na razie głównie odwiedzających święte miejsca Szyitów. Irakijczycy liczą jednak, że w przeciągu kilku lat uda im się przywrócić blask starożytnym miejscom, które bez wstydu mogą rywalizować z egipskimi zabytkami.


Źródło: własne

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna