BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
14/09/2010

Hydropolis – podwodny hotel w Dubaju

Hydropolis / Fot.geo.de

Projekt Joachima Hausera wdrażany jest w życie od kilku lat. Trudności techniczne w jego realizacji sprawiają, że z planowanego pierwotnie na przełom roku 2006/2007 otwarcia jak do tej pory nic nie wyszło. Wiele wskazuje jednak na to, że ekstrawagancki podwodny hotel u wybrzeży Emiratów Arabskich zostanie otwarty jeszcze w tym roku.

Hydropolis / Fot. geo.de
Będzie to jeden z najbardziej luksusowych i najdroższych hoteli w Emiratach. Powierzchnia hotelu zajmie około 260 hektarów (tyle co londyński Hyde Park), znajdzie się w niej 220 pokoi, a cały koszt przedsięwzięcia szacuje się na blisko 300 milionów funtów. Hydropolis będzie również użytkowane jako laboratorium do obserwacji życia morskiego.

Hydropolis/ Fot. geo.de
Nowatorska konstrukcja została umieszczona 20 metrów pod taflą Zatoki Perskiej. Z brzegiem będzie połączona za pomocą tunelu, w którym kursował będzie specjalny pociąg. Opóźnienia w realizacji projektu spowodowane zostały m.in. obawami, że potężna konstrukcja zmieni układ prądów morskich u wybrzeży Dubaju, wpływając poważnie na zmiany w podwodnym ekosystemie. Po szeregu badań i obliczeń udało się prawdopodobnie znaleźć idealne miejsce – hotel powstaje na posesji należącej do szejka Mohammeda bin Rashida al-Maktouma.

Cała konstrukcja wymaga ogromnej wytrzymałości ze względu na ciśnienie wody – zastosowano w niej superwytrzymałe szyby z pleksiglasu, setki ton betonu i stali dla wzmocnienia struktury. Wizualizacje wyglądają imponująco. Równie imponujące będą zapewne ceny noclegów w Hydropolis, ale możliwość spędzania czasu w zanurzonym głęboko pod wodą pokoju i obserwacji życia w wielkim błękicie skusi zapewne nie jednego do zaglądnięcia do kolejnego dubajskiego cudu podwodnej architektury techniki.


Źródło: własne

zarąbiste
zarąbiste
dddanio!!!25/10/2013 18:13:18
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna