BLISKI WSCHÓD
ŚWIAT ARABSKI
CYWILIZACJA ISLAMSKA
20/04/2011

Czwarta Piramida fiaskiem?

Fot. water-technology.net

Po upadku Hosniego Mubaraka na jaw wychodzą rzeczy, które niekoniecznie ujrzałyby światło dzienne za czasów jego rządów. CAA (Central Auditing Agency) przyjrzała się bliżej Projektowi Toshka powstającemu nieopodal granicy z Sudanem. Audyt wykazał ogromne straty stawiające wręcz zasadnicze pytanie o opłacalność projektu.

Projekt Toshka zwany również New Valley Project zakładał budowę nowej, obok Nilu, doliny, w której planowano powstanie 310 kilometrowego kanału nawadniającego jałową ziemię Pustyni Zachodniej. Według założeń pomysłu w roku 2020 kiedy projekt zostanie zakończony, w Nowej Dolinie zamieszka kilkanaście milionów Egipcjan(!), a 310 kilometrowy kanał biegnący aż do Oazy Baris zamieni 2.340km kw. pustyni w ziemie uprawne.

Od samego początku projekt znajdujący się na południu Egiptu nieopodal Jeziora Nassera, był mocno wspierany przez Hosniego Mubaraka, dla którego miał to być „projekt życia”. Dość powiedzieć, że Toshka miała zwiększyć aż dwukrotnie powierzchnię ziem uprawnych w Egipcie, co w świetle prognoz zapowiadających wzrost liczby ludności Egiptu nawet do 140milionów w roku 2017, przynosiłoby rozwiązanie przyszłych problemów z brakiem ziem nadających się pod uprawę.

Tymczasem raport CAA podaje, że podczas gdy koszt jednego feddanu (akr) ziemi w Toshce wynosi 16.000 egipskich funtów, inwestycja zwraca jedynie 50 funtów z każdego feddanu. Co gorsza z pośród 243.000 feddanów, uprawianych jest obecnie zaledwie 3.6% powierzchni, a dla przykładu Kingdom of Agricultural Development Company należący do saudyjskiego księcia al-Walida bin Talala z pośród 100.000 wydzierżawionych feddanów uprawia zaledwie 1 % ziem.

Jeden z przedstawicieli Bractwa Muzułmańskiego ironicznie ochrzcił projekt Czwartą Piramidą Mubaraka i pieniędzmi wyrzuconymi w piaski Sahary. Obrońcy Toshki twierdzą, że podane przez CAA liczby nie są prawdziwe - koszt utrzymania feddanu ziemi jest zdecydowanie niższy od podanych 16.000 funtów. Twierdzą również, że pierwsze efekty działalności już są widoczne – wiele produktów z Toshki jest dostępnych na rynkach arabskich i europejskich. Polemika trwa.

I o ile wszyscy są zgodni, że inżynieryjnie jest to jeden z największych majstersztyków zbudowanych ręką człowieka, o tyle mało kto wierzy, że te pustynne rejony Toshki przyciągną spodziewane miliony Egipcjan. Wskazują nie tylko na chroniczny brak infrastruktury, ale również uzależnienie od poziomu wody w Nilu w zależności od susz w Etiopii, a także planowanych projektów tam na Nilu w Sudanie i Etiopii, które zachwieją dotychczasowym podziałem wód tej życiodajnej – zwłaszcza dla Egiptu – rzeki.


Źródło: własne, water-technology.net

Ten artykuł jeszcze nie ma żadnych komentarzy.
Skomentuj!
Reklama
2009-2017 Arabicae.com email: arabicae@arabicae.com | tel: +48 696 502 449 | o portalu | nota informacyjna | strona główna